
Niniejsza monografia stanowi wkład w publikacje na temat technologii budowania realizowanych w latach 1955–95, tj. wielkiej płyty. Problemy z nią związane narastają coraz gwałtowniej, stąd połączenie wyników badań z czasów realizacji i ostatnich badań technicznych i ankietowych, które pozwala na nowo spojrzeć na zasadność modernizacji tego rodzaju zasobów mieszkaniowych.
W monografii zawarto informacje, które mają za zadanie uzmysłowić czytelnikom, z jakim rodzajem zasobów mieszkaniowych mają do czynienia i w jaki sposób można je modernizować. Niniejsza książka zawiera m.in. wiedzę na temat dokładności realizacji budynków wielkopłytowych, porównanie metod montażu swobodnego z metodą montażu wymuszonego, a także ocenę przyszłości budownictwa wielkopłytowego.
Inwestorzy, zarządcy, osoby zajmujące się pośrednictwem i wyceną nieruchomości pytają: czy dokładność realizacji i stan techniczny uzasadnia potrzebę przebudowy budynków z wielkiej płyty? Czy dokładność wykonania wielorodzinnych budynków prefabrykowanych jest na tyle zła, aby faktycznie można lub wręcz należało je w Polsce wyburzać? Autorki tej monografii, w oparciu o badania, niepublikowane materiały archiwalne i wiedzę praktyczną, udzielają odpowiedzi na te pytania.