
Niniejsza książka stanowi pomoc dla inwestorów i użytkowników w doborze elementów wyposażenia instalacji słonecznej, zakupie i jej montażu oraz prawidłowej eksploatacji. Może być wykorzystywana także przez inżynierów, projektantów i instalatorów pracujących w przemyśle energetyki słonecznej oraz jako podręcznik uzupełniający na studiach inżynierskich na specjalnościach technika cieplna, odnawialne źródła energii i heliotechnika.
Znajomość tej ciągle jeszcze w Polsce nowej techniki, rozpoznanie własnych potrzeb energetycznych oraz możliwość wyboru dostawcy i typu kolektora umożliwią uniknięcie popełnienia często kosztownych i kłopotliwych błędów. Książka ma też szerszy charakter edukacyjny. Może być wykorzystana jako pomoc dla szkół zawodowych kształcących techników instalatorów, mechaników i elektryków, a także przez majsterkowiczów i hobbystów zainteresowanych budową i wykonaniem kolektorów słonecznych.
W niniejszej pracy rozpatrzono wiele wariantów budowy i zastosowań kolektorów słonecznych. Poza najbardziej popularnymi kolektorami słonecznymi płaskimi i wchodzącymi na rynek kolektorami próżniowymi wykorzystywanymi do podgrzewania wody w tradycyjnych domowych systemach ciepłej wody użytkowej oraz systemach ogrzewania pomieszczeń, omówiono także ich zastosowanie w przemyśle przetwórczym, zasady stosowania w instalacjach wielkowymiarowych, budowy i wykorzystania powietrznych kolektorów słonecznych do dogrzewania pomieszczeń i do suszenia. Podano także szereg praktycznych wskazówek dla inwestorów i użytkowników instalacji słonecznych.