
Hydroizolacje stosuje się praktycznie w każdym budynku, aby chronić jego elementy przed zawilgoceniem i destrukcyjnymi skutkami wynikającymi z działania wody na materiały budowlane.
Przy niewłaściwym doborze materiałów i technologii izolacyjnych, a przede wszystkim przy niefachowym przeprowadzeniu prac wykonawczych, powstające szkody w budynku zmniejszają jego wartość, a nawet uniemożliwiają użytkowanie budynku lub części jego pomieszczeń.
Prace naprawcze, uszczelniające lub wymiana izolacji na nowe to często trudne, kłopotliwe i kosztowne zagadnienia projektowe i wykonawcze.
Poradnik wyjaśnia wiele zachodzących zjawisk i procesów związanych z zawilgacaniem. Stanowi pomoc dla ekspertów, projektantów i wykonawców w praktycznym stosowaniu rozwiązań naprawczych i doborze właściwych materiałów i technologii, które umożliwiają właściwe i wieloletnie użytkowanie pomieszczeń. W opracowaniu omówiono takie tematy jak: renowacje starego budownictwa, balkony i tarasy, pomieszczenia wilgotne i mokre, dachy zielone, wybrane zagadnienia dotyczące hydroizolacji basenów czy hydroizolacji zarówno cokołowych części budynków, jak i zagłębionych w gruncie. Atutami poradnika są obszerne opisy rysunków, szkiców i przykładów praktycznych rozwiązań często spotykanych problemów technicznych. W jednej publikacji zestawiono zagadnienia znajdujące się dotychczas w różnych podręcznikach, publikacjach i materiałach firm specjalistycznych.